..:: Forum Imperium Diablo ::..
Oficjalne Forum Dyskusyjne Serwisu Imperium Diablo

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Podsumowanie Przemyślen i Pomysłów
Autor Wiadomość
Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-17, 11:00   Podsumowanie Przemyślen i Pomysłów

Podsumowanie Przemyśleń i Pomysłów

*Wersja tl;dr -> pkt. 17

1. Krótki wstęp: powody i cele...

Witam wszystkich Użytkowników jak i naszą najwspanialszą Administrację Forum w temacie, który na dobrą sprawę miejsca mieć nie powinien i jeszcze rok temu, gdy zaczynałem swoją przygodę z redakcyjną stroną serwisu nie uwierzyłbym, że będę musiał działać dla dobra serwisu w taki właśnie sposób. Niestety, sytuacja jest taka, a nie inna, stąd i środki służące osiągnięciu konkretnych celów będą względnie niekonwencjonalne. Na forum jestem od nieco ponad roku, a z serwisem związany jestem, czy też w chwili obecnej "byłem", przez większość mojego pobytu tutaj. Zaczynałem od stanowiska Redaktora, by potem zostać Moderatorem, oraz dostąpić zaszczytu bycia Zastępcą Redaktora Naczelnego największego serwisu o Diablo w Polsce. Bardzo mądre motto, czy też przysłowie mówi, że "Trzeba wiedzieć, kiedy zejść ze sceny niepokonanym" i myślę, że wiedziałem kiedy dać sobie spokój z zabawą z serwisem. A dałem sobie spokój, kiedy zdałem sobie sprawę, że zdecydowana większość pomysłów, które przez około pół roku przedstawiałem na Forum Adminów i Moderatorów nigdy nie zostaną zrealizowane, a czas który poświęciłem na ich opisanie może być czasem straconym i bezowocnym. Lubię pisać długie posty - taki będzie ten, podobnych mu na faimie było co najmniej kilka. Postanowiłem, że tym razem poświęcę trochę czasu, by tymi pomysłami, koncepcjami i przemyśleniami podzielić się z użytkownikami, bo jestem pewien, że dzięki temu osiągnę jeden z dwóch rezultatów: albo dowiem się, że moje pomysły są do bani, a koledzy przytakiwali mi tylko, by mnie nie urazić, albo, jeśli pomysły okażą się dobre pojawi się presja użytkowników by zostały one w końcu wprowadzone. Niestety innego wyjścia niż otwarta dyskusja nie widzę, jako iż wielokrotnie padały zobowiązania w zamkniętym gronie i jak wiem już z doświadczenia, do niczego one nie prowadzą. Nie chcę wbijać noża w plecy starszych niegdyś funkcjami kolegów, pomimo iż uważam, że nie zachowali się oni względem mnie do końca fair obiecując złote góry, przyklaskując moim koncepcjom i zobowiązując się do ich realizacji, po czym nic z tego nie wynikało. Temat z założenia na początku miał być bardzo krytyczny i pełny jadu, ale zdecydowałem, że zaoszczędzę Wam już tego, bo już wystarczająco kwasu wylałem od czasu mojej rezygnacji na FAIM, a i chęci do walki mam już coraz mniejsze. Zdaję sobie sprawę, że tym tematem już finalnie skonfliktuję się z co najmniej trzeba osobami z Administracji, ale trudno - raczej nie będzie nam dane jeszcze kiedyś współpracować przy serwisie...

2. Forum żyje, ale nie samo...

Na pierwszy ogień niech pójdzie forum, bo tutaj moim zdaniem można zrobić wiele w stosunku do pracy, którą należałoby włożyć, by osiągnąć jakieś pozytywne efekty. Niejednokrotnie spotkałem się z opinią, że nasze forum umiera - takie tezy padały głównie ze strony użytkowników. Jak jest moim zdaniem? Umiera to za dużo powiedziane, w moim odczuciu jedzie ono na sile rozpędu z czasów, kiedy było ono intensywnie napędzane przez sztab naprawdę zaangażowanych ludzi, tak jak widzimy choćby tutaj. Zobaczcie sobie, jak kolorowo jest po "Przez ostatnie 24 godziny byli na forum:" - jeden Admin, dwóch Juniorów i aż sześciu Moderatorów, co w moim przekonaniu w dużym stopniu przekłada się na ilość żółtych nicków za nimi. Jak natomiast jest dziś? Freakowi zdarza się być jedynym kolorowym w tej rubryce, to samo zdarzało się mnie, Usemu, msthevowi za czasów naszych kadencji. Moje ścieżki przecięły się też z osobami, które twierdziły, że fora dyskusyjne to w dzisiejszych czasach przeżytek, że jedyną wartościową formą prezentowania treści typu poradniki są filmiki na yt, a wymiana poglądów może odbywać się tylko przez teamspeak'a. Niech taka osoba powie to tym wszystkim, którzy zostawili tutaj na forum po sobie ślad, a których nie ma dziś wśród aktywnych userów - ich dorobek będzie tutaj istniał póki istnieje ID, każdy będzie mógł z tego dorobku korzystać. Owszem, z filmików też, ale poradniki filmowe są moim zdaniem poradnikami casualowymi, nie dla hardcorowych graczy gier w dużym stopniu zmatematyzowanych jakimi są gry z z serii Diablo, a szczególnie Dwójka. Z pogawędek z ts'a natomiast na dłuższą metę nie ma nic (ale myślę, że ts'a serwis mieć powinien oficjalnie). I dlatego właśnie fora w niezmienionej formule istniały, istnieją i istnieć będą.

3. Co trzeba było zrobić 5 lat temu...

Zanim przejdę do forumowej teraźniejszości zawadzę o pewien etap w którym w moim odczuciu popełniono dość poważny błąd. W grach z serii Diablo dużą rolę odgrywa handel, dzięki czemu na znaczeniu zyskiwały fora handlowe z własną walutą. Forum Gold ma przeciwników jak i zwolenników, a kiedyś jego wprowadzenie było rozważane, co możemy zobaczyć choćby w tym temacie. Moim zdaniem, z punktu widzenia serwisu (może nie użytkownika), niewprowadzenie fg w tamtym czasie było błędem, który dziś jest praktycznie nie do nadrobienia. Jak czytamy w przytoczonym temacie, według niektórych osób nie było sensu tego wprowadzać, bo i tak nie mogliśmy się równać z jsp. Owszem, z jsp nie było szans konkurować, ale przecież targetem ID nie był cały świat, tylko polska społeczność graczy, która moim zdaniem była atrakcyjnym celem. Nam nie opłacało się dorobić czegoś do forum, a konkurencyjnym forom opłacało się zaczynać zupełnie od zera i dziś stanowić jedyną konkurencję. Konkurencja ta w poziomie merytoryczności nie ma szans, głównie z powodu propagowania hacków, czego ID nie powinno nigdy dopuszczać, ale handel jako taki tam występuje, podczas gdy u nas kuleje ta sfera. Mogłem jeszcze zrozumieć całkowite odcięcie się od sprawy FG, ale nie mieści mi się w głowie, jak ktoś mógł pozwolić, by userzy poszli handlować przy pomocy Forum Gold na forum Diabloslayers? Jest to kuriozalna wręcz decyzja i nieodpowiedzialność ze strony adminów - lepiej było pozwolić userom iść handlować gdzieś indziej, walutą na którą wpływ ma się zerowy, niż stworzyć własną walutę, która dziś mogłaby być silna na polskiej scenie? Współpraca się skończyła, handel na ID również. Pojawiały się obawy, że przez wprowadzenie FG ID straci właśnie ten aspekt dyskusyjny, co jest moim zdaniem bzdurnym argumentem. W tamtym czasie forum było ostro pilnowane, m.in. przez Rolsona, który imo był bardzo surowym modem. Myślę, że jeśli ktoś strzeliłby post pokroju "+1", to tyle samo miałby obok ostrzeżeń w profilu. Także FG nie wyszłoby poza bazar, a wielu userów, którzy przyszliby tutaj handlować przy użyciu naszej waluty mogłoby wzbogacić aspekty dyskusyjne - na konkurencyjnych forach też są wartościowi userzy (ofc mniej niż u nas :wub: ). Kwestia siły waluty też nie była jakaś niewiadoma - ID nie powstało jak większość for handlowych, by napchać kieszenie adminom. Jeśli nie byłoby fg vs. zł, a wprowadzanie waluty byłoby kierowane mądrze, to dziś ekonomia na forum miałaby się bardzo dobrze. Czy w dzisiejszych czasach warto wywlekać tę sprawę? Jak wspomniałem wcześniej - sens wprowadzenia fg malał od tamtych lat z dnia na dzień, dziś jedyne zastosowanie dla waluty widziałbym w handlu realmowym. Oczywiście to zależy od graczy, czy chcieliby handlować przy użyciu fg, oraz od Administracji, która nie mogłaby robić resetów, by nikt nie zaczynał z pełnymi sakwami FG. Inną sprawą jest to, że ludzie z BN mogliby w miarę bezboleśnie przejść na IDR, sprzedając tam cały swój dobytek i kupując itemy na IDR, oraz odwrotnie.

4. Rola Battle.net Diablo 2 na forum obecnie...

Kolejnym kardynalnym błędem, który moim zdaniem został popełniony tyczy się supportu dla graczy Battle.net Diablo 2. Kiedy Administracja jak i wielu userów związało się na stałe z serwerem stała się rzecz straszna i moim zdaniem nieuzasadniona - wywalono gdzieś w niebyt, nawet nie do archiwum, całą sekcję Battle.net, łącznie z wieloma wartościowymi postami, ograniczając graczy tej platformy tylko do jednego forum. Doprowadziło to do tego, że mało kto z BN się u nas ostał, są to pojedynczy userzy, którzy na każdym kroku słyszą "BN to syf, chodź na IDR" - jako mod ostro tępiłem takie niepoparte argumentami tezy, z resztą uważam że byłem jednym z nielicznych, o ile nie jedynym moderatorem od pojawienia się Realmu, który mógł określi się mianem neutralnego w kwestii IDR-BN, bo na dobrą sprawę pomimo iż faworyzowałem po cichu IDR chciałem by nasze forum, jako największe o serii Diablo było wielowątkowe i by odnaleźli się u nas również gracze oficjalnych serwerów Blizzarda. Nie należało wtedy likwidować tej sekcji - należało znaleźć ludzi, którzy chcieliby się nią zająć - kiedyś ludzie zabijali się o redagowanie cennika, pojawiło się kilka grup na BN, m.in Diablo Clone Hunters, UTT i kilka innych pewnie. Gdzie jest ta aktywność? Powiecie, że D2 to stara gra, że mało ludzi gra - bzdura, na innych forach grają, co dostrzegłem przy poprzednim, zeszłorocznym resecie laddera. U nas cisza jak makiem zasiał, a u konkurencji ludzie zbierają ekipę. Nie podoba mi się, że na naszym forum Battle.net jest tak tępiony przez Realm - na konkurencyjnym forum, z konkurencyjnym realmem gracze obu platform jakoś nie wchodzą sobie w paradę. To ID ma większy potencjał moim zdaniem i forum trzeba budować wspólnymi siłami, bez podziałów - bo realmowcy mogą np. o przedmiotach gadać z battlenetowcami jak równy z równym. Ta walka ma tyle sensu, co gdybyście skakali do gardeł graczom Diablo 3, bo oni też grają na BN, na trochę innym, ale zawsze. Bo co? Bo boty są? Na IDR też zdarzają się oszuści i z tego co wyczytałem dobra które oni ukręcili też zaśmiecały do niedawna ekonomię serwera. Jako iż IDR nie wspierało nigdy nielegalnych zagrań, większość naszych userów to uczciwi gracze - dlaczego nie mogą założyć grupy graczy BN, która grałaby we własnym gronie, która funkcjonowałaby podobnie jak realm, tylko że na BN?

5. Uatrakcyjniajmy forum dodatkami...

Retro dotyczące forum mamy już za sobą. W sumie o teraźniejszości nie ma co mówić - jest jak jest, ani nie jest źle, ani jakoś szczególnie dobrze. Trzeba zrobić wszystko, żeby było lepiej. Z pewnością można sięgnąć po wiele pomysłów, zarówno trywialnie prostych do wprowadzenia, jak i bardziej złożonych, które niestety, ale będą wymagały choć odrobiny zaangażowania ze strony Administracji na szczeblu wyższym niż Moderatorzy. Pamiętacie jak kiedyś na forum pojawił się dodatek, który zwijał cytaty? Ogólnie spotkało się to z nieprzychylną opinią użytkowników jak i redaktorów, więc zostało usunięte. Pozytywem tamtej sytuacji było to, że na faim pojawił się wątek, który pewnie nieraz widzieliście na głównej w "ostatnio na forum", a którego tytuł brzmi "Zmiany na Forum". Temat ten ma już ponad rok, a z założenia miał on służyć do tego, by redaktorzy, moderatorzy i inni proponowali tam jakie dodatki można zainstalować i ogólnie co zmienić ze strony technicznej na forum. Generalnie wątek ma już 5 stron, a wprowadzono jedynie spoilery (których sprawy tam nie poruszano), oraz zmodyfikowano forum tak, by po 24h można było napisać post pod postem (krok milowy, szkoda, że tak późno). A pomysłów pojawiło się tam naprawdę sporo. Jak widzicie na dole strony "Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group" - ten Przemo, to nie nasz Przemo, tylko twórca tego silnika forum, że tak powiem. Link prowadzi do forum na którym możemy znaleźć wiele modyfikacji do naszego miejsca pogawędek, żebyście nie musieli szukać, to tutaj są dość spore gotowe modyfikacje, a tutaj mniejsze i kosmetyczne. Propozycje które padły ze strony redaktorów to m.in. 100 ostatnich postów, Ulubione tematy, Zobacz swoje tematy, YouTube Mod, oraz pakiet modyfikacji profilowych: Awatar jako link do profilu, Wyświetlenia profilu (po co ktoś ma sobie robić zewnętrzne?), Who view my profile, Zajęcie w profilu, Przyjaciele na forum, Profile Comments, jQuery Tabs Profile. Może i to nie są jakieś wielkie zmiany, ale dlaczego ma ich nie być, skoro jest taka możliwość. Owszem, trochę czasu trzeba poświęcić, by to zainstalować, ale od czego jest Administracja - to kuriozum, by hack youtube o który marudzę przeszło pół roku nie został do dziś wprowadzony, gdy instalacja wg. instrukcji trwa 3 minuty. Oczywiście, wszystkie te modyfikacje zostały zrobione przez jakichś uzdolnionych ludzi - dla przykładu opcja bump na bazarze została zrobiona przez Bverrita, który był kiedyś Informatykiem Serwisu, a który posiadał świetne umiejętności i z nim, albo z kimś podobnym mu na pokładzie w dzisiejszych czasach udałoby się osiągnąć dość sporo, stworzyć wiele przydatnych autorskich i niespotykanych modyfikacji forum. Jakich? No można by było porobić jakieś rankingi forumowiczów grających w D3, może nawet zrobić profile dla graczy na idr, gdzie mogliby oni sprawdzać swoje wyposażenie z poziomu forum, można by było zrobić bazar w zupełnie innej, moim zdaniem ciekawej formule, coś na wzór tego. Kiedyś pojawił się też pomysł wprowadzenia na forum acziwmentów, czyli jak ktoś napisał 100 postów, to do profilu otrzymuje jakiś kwadracik z osiągnięciem, albo jak ktoś wygrał w tyraelach, to też dostaje coś takiego. O, coś jak tutaj tylko więcej i w tematyce diablowej. Z osobą znającą się na aplikacjach webowych i przede wszystkim mającej chęci, by cokolwiek robić forum mogłoby zajść bardzo daleko, z wieloma ciekawymi modyfikacjami.

6. Kolorofobia, a sprawa prestiżu...

Idźmy dalej, ale nie opuszczajmy jeszcze płaszczyzny forum - w tej kwestii bardzo wiele jest jeszcze do powiedzenia. Jednym z ciekawszych pomysłów, który o dziwo wyszedł od osób, które miały moc, by go wprowadzić było danie redaktorom kolorów oraz uprawień moderatorskich na faim, by mogli oni swobodniej porozumiewać się z innymi redaktorami. Pomysł ten padł dokładnie 30 października ubiegłego roku i nie został wprowadzony do dzisiaj. Już jako świeżo upieczony zasłużony user, czyli dość niedawno bo na przełomie kwietnia i maja w podobny sposób do tego co teraz wypowiedziałem się na faimie w kwestii "dlaczego nie jest idealnie i co zrobić, żeby było". Poza tym co napisałem wyżej i napiszę niżej odniosłem się jeszcze do tych właśnie kolorów na forum, tylko że ja sugerowałem pójście w tym pomyśle o krok dalej. Uważam - i mam na to dowody - że osoby, które doceni się jakimś wyróżnieniem działają więcej, niż gdy są zwykłymi userami, z resztą tak jest w przypadku każdego nowego redaktora, każdego świeżo upieczonego moda. I tutaj wchodzi kwestia kolorofobii Administracji forum, z której tylko teoretycznie udało mi się ich wyleczyć - teoretycznie, bo pomysł przeszedł, ale nie wyszedł :< . Chodziło o to, by na forum porobić więcej grup, typu Administracja IDR, Zasłużeni Gracze, Redaktorzy, Laureaci Tyraelów, przydzielić im jakieś kolory, oraz dać plakietki, takie jak np. ta hyhy, a na serio tego typu. Dzięki temu osoby mające te odznaczenia odczuwałyby prestiż, że są ważnymi userami, przez co robiłyby zdecydowanie więcej dla dobra forum i czerpały z tego satysfakcję. Znalazłyby się też osoby, które chciałyby dostąpić tego zaszczytu, więc pracowałyby na to wyróżnienie i również wszyscy byśmy na tym skorzystali. Naiwne myślenie? Nie sądzę - kiedyś ludzie tak jak napisałem zabijali się o redagowanie cennika, a co dopiero o bycie moderatorem. Pora przywrócić prestiż wszelkim stanowiskom, tak, by userzy chcieli je obejmować i działali dla dobra forum.

7. Każda wielka impreza potrzebuje wodzireja...

Kolejnym pomysłem, który spotkał się z poklaskiem ze strony redakcji, a który nie został zrealizowany jest pomysł powołania funkcji Moderatora Dyskusji. Trochę to zrozumiałe, że jeszcze nie udało się tego zrealizować - najpierw uważam, że trzeba wprowadzić kolory i rangi, a potem poszerzyć tę koncepcję właśnie o tę funkcję. Nawet chciałem samodzielnie zaoferować moją pomoc w rozkręceniu tej funkcji, jako iż pomysł ja podsunąłem i doświadczenie miałem z racji bycia modem, niestety na rozkminy i jałowe oczekiwanie straciliśmy ze 2 miesiące. Po co byliby Moderatorzy Dyskusji? Czy zwykli zieloni nie wystarczą? Imo nie, bo nikt nie jest wszechstronny, sam jako mod nie byłem. Każdy dział powinien być pod opieką osoby, która zna się na nim, może pomagać w jego tematyce, oraz samodzielnie rozkręcać i pilnować dyskusji. Taka osoba nie karałaby userów, tylko zachęcała ich do udzielania się u nas. Sam swego czasu próbowałem uruchomić kilka wątków w dziale D3, ale potem nie miałem po prostu czasu się nimi zajmować. Praca u podstaw, to jest to, co na forum mieliby robić Moderatorzy Dyskusji - pomysł godny zrealizowania, mam nadzieję, że będzie zrealizowany z moją pomocą, czy tez bez niej.

8. Po 8 latach istnienia dalej na SubBlack i SubSilver...

Nieco innym, trochę mniej technicznym aspektem jest kwestia wizualna forum. Są tylko dwie skórki, więc swego czasu z zerowym doświadczeniem w grafice komputerowej postanowiłem coś działać w tej dziedzinie. Efekty były całkiem niezłe, choć dopiero po jakimś czasie udało mi się uzyskać wygląd forum, którego autorstwa nie wstydziłbym się bardzo przed userami. Oczywiście projekt był już w zaawansowanej fazie, ale musiał zostać porzucony, bo nie mogłem doprosić się o pewien skrypt, który dla Informatyka Serwisu powinien być kwestią góra dnia roboty, oraz o pliki szablonu forum, które miałem z oficjalnego źródła, ale chciałem mieć nasze, żeby mieć wszystko włącznie z modyfikacjami. Pewnie i tak nie potrafiłbym tego zakodować, ale czy ne po to jest właśnie funkcja serwisowego Informatyka?

9. Jak uczynić poruszanie się po serwisie łatwiejszym...

Nieco odejdziemy od sfery forum, ale ona będzie nam chyba towarzyszyć aż do końca tej wypowiedzi, bo w mojej wizji serwisu wszystkie jego płaszczyzny się przeplatają. Skupmy się na chwilę na stronie głównej. Główną z niedogodności moim zdaniem jest trój kolumnowa koncepcja strony, koncepcja - nazwijmy ją wprost - archaiczna. Kolumny boczne w których znajduje się menu zabierają sporo miejsca, kolumna z treścią jest węższa przez co strona się przedłuża. A gdy strona się przedłuża, boczne kolumny są puste - wpadamy więc w pętle: kolumny są puste, bo strona się przedłuża, strona się przedłuża, bo po bokach są kolumny. Korzystanie z menu też nie jest do końca takie fajne, bo niejednokrotnie zdarzyło mi się trafić do sekcji d3, zamiast do d2. Długość menu była rozsądna zanim jeszcze zaczęły powstawać działy o Trójce, teraz natomiast ID ugina się pod swoim własnym ciężarem. Rozwiązanie jest bardzo proste - wywalić boczne kolumny, na korzyść środkowej kolumny treści. Dzięki temu będzie można stworzyć model strony jak na diablofans, bądź też przestrzeń pozyskaną wykorzystać na wszelakie pomocne linki, jak na stronach typu blog. No dobra, wywalamy te kolumny i jak poruszamy się po serwisie? Bardzo prosto - był to mój sztandarowy pomysł jako ZRN - tworzymy megamenu. Czym jest megamanu? Zapewne nieraz spotkaliście się z rozwijanymi menu na górze strony, jest to bardzo powszechna rzecz, coś na wzór tego ma obecnie najpopularniejszy serwis aukcyjny, chociaż tam i tak nie działa to tak, jak ja bym chciał, żeby działało na ID. Widziałbym to mniej więcej tak, z tym że belka byłaby na topie strony i tak jak tutaj byłaby tam niezależnie od przewijania zawartości portalu. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Jest ich bardzo wiele. Przede wszystkim zyskujemy sporo miejsca na stronie głównej, nie tracąc, a wręcz zyskując też miejsce na menu w porównaniu do tego, które mamy obecnie. Megamenu można umieścić nie tylko na głównej, ale również na forum, stronie realmu - z każdego miejsca serwisu można by było przeskoczyć w każde inne. Nie mówiąc już o wizualnym aspekcie takiego czegoś - dzięki temu serwis wyglądałby dużo bardziej nowocześnie, niż wygląda obecnie.

10. Po co wklejać staty itemów, skoro można dać link...

Kolejną wielką rzeczą, którą widziałbym na stronie głównej są tooltipy. Gracze Diablo 3 pewnie wiedzą co to jest, a osoby które o tym nie słyszały odsyłam do wyszukiwarki przedmiotów. Tooltip działa w ten sposób, że po najechaniu na link obok pojawia się okienko z jakąś tam treścią. Pojawia się pytanie - po co robić osobny tooltip, skoro można używać tego Blizzardowskiego. Owszem, można ale dla ID nie jest to wystarczające. Opieranie się na zewnętrznym tooltipie, gdzie nie ma się wpływu na rodzaje treści, które będą w nim wyświetlane raczej nie ma sensu. Co jeśli będziemy chcieli wyświetlać w przyszłości np. osiągnięcia, czy też dzienniki w ten właśnie sposób? Co jeśli będziemy chcieli mieć coś podobnego dla Diablo 2? Chyba przyznacie, że fajną rzeczą byłaby możliwość odwołania się do konkretnego przedmiotu przez tooltip np. w strategiach, zamiast przeklejania jego właściwości? Również w bazarze mogłoby to znaleźć swoje zastosowanie. Po co wrzucać screeny przedmiotów na jakiś hosting, zaśmiecać Internet, kiedy można byłoby skorzystać z narzędzia, które generowałoby link do tooltipu - na specjalnej stronie ID, czy też forum byłby formularz z kilkoma rozwijanymi listami i polami input, gdzie wybieralibyśmy jaki to jest przedmiot, jakie ma affixy i jakie są wartości tych affixów, po czym otrzymywalibyśmy link tego pokroju: diablo.phx.pl/tt/d2-un-959-444#130-343#123 , który oczywiście byłby dłuższy o wiele bardziej. Odczytywany byłby w ten sposób, że konkretne atrybuty byłyby między myślnikami: d2, oznacza część gry, un, to typ przedmiotu, w tym przypadku unikat, 959 to dajmy na to obrona, 444#130 oznacza, że przedmiot ma właściwość figurującą w bazie pod numerem 444, a jej wartość to 130, to może być np. Zwiększona obrona 130%, podobnie układałyby się kolejne atrybuty. Dopiero byłby czad, gdyby taki link mógłby być generowany za pomocą programu, który odczytywałby to wszystko bezpośrednio ze screena, ale to by była rly wyższa szkoła jazdy. Wielką zaletą tego byłoby to, że do ID linkowano by z wielu miejsc sieci, więc i popularność serwisu wzrosłaby.

11. Prawdopodobnie zalajkowałbyś ten post, ale nie masz jak...

Poza tymi dwoma względnie poważnymi i pracochłonnymi zmianami widziałbym na głównej pełno kosmetycznych mniejszych zmian. Zaczynając choćby od tego, żeby lightboxy były ładniejsze, pojawiła się chmura tagów, po której można by było przeszukać serwis, chciałbym, żeby forum było bardziej zespolone ze stroną główną, żeby nie trzeba było mieć dwóch kont (czy nawet trzech, jeśli na stronie realmu też da się konta zakładać), często o różnych nazwach użytkownika. System komentarzy moim zdaniem też potrzebuje średnio zaawansowanej przebudowy, czyli po prostu ulepszenia do obecnych standardów. Nie w smak mi, że muszę pisać @KolegoUżytkowniku, kiedy na innych portalach, niekoniecznie diablowych mogę po prostu odpowiedzieć na dany post - wtedy mój ma niewielkie wcięcie po lewej stronie i umiejscowiony jest nie na końcu, tylko pod postem na który chcę odpowiedzieć. Myślę, że mamy wspaniałych userów, z którymi nieraz zdarzało mi się prowadzić dyskusje na stronie głównej - dlaczego nie mogę "zalajkować" ich wypowiedzi? Nie jestem zwolennikiem serwisów społecznościowych, ale w dzisiejszych czasach lajki i dyslajki są standardem. Jeśli każdy miałby ograniczony dziennie zasób dyslajków, to nawet nie spotkalibyśmy się z hejtingiem. Podobnie można byłoby robić na forum, lajkując wypowiedzi danego usera - byłby to motor, który napędziłby dyskusję na forum, bo nie ukrywajmy - kiedyś jak licznik postów był pod avatarem, to ludzie spamili, tylko po to, by go podbić. Userzy chcą mieć prestiż, dlaczego więc im go nie dać. Pod takimi komentarzami z lajkami byłoby szczególne miejsce na "najlepszy komentarz", czyli post, który zebrał największą ilość łapek w górę.

12. Nieznajomość CMS'a kluczem do zastoju technologicznego...

Co jeszcze można wymyślić w kwestii strony głównej? Wszystko i nic, bo tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana niż forum. Otóż ID stoi na autorskim CMS'ie (systemie zarządzania treścią), stworzonym lata świetlne temu przez Bverrita, który z tego co wiem zaczynał kiedyś zabawę z aplikacjami webowymi, a dziś zajmuje się tym zawodowo prowadząc vgroup. Z jednej strony to komfortowo mieć coś takiego jak autorski CMS, bo nikt nie zna kodu tej zabawki przez co portal jest o wiele bardziej bezpieczny, niż gdyby był oparty na wordpress, czy joomla. Z drugiej jednak strony nikt z obecnych na pokładzie nie zna tego od podszewki, przez co forsowanie jakichkolwiek zmian graniczy z cudem. Owszem, odpowiednie osoby zajmują się "poznawaniem" tegoż CMS'a, ale przez te wszystkie miesiące nauki nie wniknęło z tego absolutnie nic, całkowite zero bezwzględne. Dlaczego więc nie zagadać do Bverrita, który z pewnością z sentymentu zgodziłby się chociaż udzielić kilku wskazówek w konkretnych kwestiach? On robił tego CMS'a i nawet z jedną ręką na klawiaturze wprowadziłby jakieś nowości, których organizacja osobie dopiero zaczynającej poznawać ten system zajmie jeszcze wiele kolejnych miechów. Podobne pytanie zadałem z pół roku temu na faimie - podobno nie ma czasu na odnawianie starych znajomości, choć może to była tylko ściema, żeby mi ręce już doszczętnie nie opadły, może lepiej ubrać to w bardziej dosadne słowa - "nikomu się nie chce", "nie warto"? Wiadomo - może trochę głupio tak komuś głowę po latach zawracać, ale nigdy nie można być pewnym reakcji takiej osoby. Może wspomnienia osób związanych z portalem związane z jego prowadzeniem są nacechowane pozytywnymi emocjami i może warto by było spróbować. Cóż - jeśli zrobiono by to pół roku temu, to dziś zupełnie inaczej mówilibyśmy o tym co jest marnowaniem czasu - odnowienie znajomości, czy czekanie na zmiany tak długo.

13. Twórzmy ten serwis razem, czyli o systemie wiki...

Nie będę oczywiście pisał w odniesieniu do strony głównej o takich rzeczach jak newsy, czy też działy stałe. Te dwie sfery raczej mają się dobrze, newsy powstają, a działy stałe powoli się tworzą. Swego czasu zastanawiałem się, czy nie byłoby dobrym pomysłem stworzenie czwartego filaru po głównej, forum i realmie, mianowicie w ślad za zachodnimi fansite'ami typu incgamers dać użytkownikom możliwość tworzenia zawartości strony poprzez system wiki. System wiki byłby niezależny od działów stałych i mogliby go tworzyć użytkownicy, dzięki temu można byłoby uzyskać względnie bogate zasoby wiedzy na temat danego aspektu gry, w porównaniu do tego, co można osiągnąć, gdy dział tworzy jedna osoba. Takie coś daje też możliwość encyklopedycznego podejścia do zagadnienia, czego działy na stronie głównej nie dają - one są pisane bardziej w formie obszernych artykułów, nie mniej pomocnych. Często jednak korzystam z angielskich wiki, by znaleźć konkretną informację. Tym pomysłem nie dzieliłem się jeszcze w szerszym gronie, bo nie jestem pewien czy jest on dobry. Z pewnością jest ciekawy i warty rozważań, ale bardzo mało tutaj zależy od administracji, a reakcji userów w 100% nie da się przewidzieć - czy będą chcieli robić coś dla dobra naszej społeczności rozwijając wspólnie jakiś dział na wiki, czy też oleją sprawę. Informacji o które można by było uzupełnić działy o Diablo 2 jest wbrew pozorom sporo i gdyby każdy user choć trochę swojej wiedzy przelał na "papier", to każdy by zyskał. Tendencja do tworzenia wielkich artykułów i strategii spada, dawno nie widziałem czegoś urywającego cztery litery, poza kilkoma strategiami, które można policzyć na palcach ręki. Ja osobiście bardzo chętnie zebrałbym się na forum z kilkoma osobami i podjął wspólnie jakiś temat - to by była frajda tworzyć coś wspólnie. Istnieje ryzyko, że sami sobie byśmy tym zrobili konkurencję, ale na dobrą sprawę te materiały i tak przenikałyby po jakimś czasie na zasadniczą stronę główną, gdzie nie wszyscy mają możliwość edycji treści modułów, przez co są one względnie bezpieczne. Łatwiej byłoby też odpowiadać, jak ktoś zada głupie pytanie w stylu jakie są receptury na crafty - wtedy osoba wpisująca nie musi szukać linka, tylko wpisuje [wiki]przedmioty crafted[/wiki]. Także to jest pomysł, do którego sam nie jestem do końca przekonany, ale moim zdaniem warty rozważań.

14. Większa unifikacja, pod szyldem jednej marki...

Powoli wyczerpaliśmy więc główne wątki jeśli chodzi o forum i stronę główną, co oznacza, że jedyną nieomówioną sferą serwisu jest Realm. Od razu chcę zapewnić, że pomimo neutralnego stanowiska w kwestii BN-IDR uważam Realm za bardzo istotną sferę całości tego, co nazywa się Imperium Diablo. To wielki prestiż dla forum i serwisu mieć własny realm, który jest dość aktywny, gra na nim wiele osób, etc. Mogą pojawić się krzyki, że zabieram głos w tej sprawie, nie będąc nawet graczem - cóż, kiedyś miałem do tego prawo będąc zastępcą Przema, więc starałem się również pomagać jak mogłem w tym aspekcie serwisu, bo w końcu realm jest markowany nazwą serwisu, który stworzył Przemo. Dziś już funkcji tej nie pełnię, ale w moim odczuciu bycie jednym z niewielu aktywnych Zasłużonych Userów daje mi możliwość tworzenia czegoś na wzór komisji rewizyjnej i doradzać jak mogę. Myślę, że jeśli ktoś jest przeciwny mojemu zabieraniu głosu w tej sprawie, to zaznaczę, że zanim zabrałem głos forum realmu było rzeczą marginalną na forum, było zwinięte do jednego działu, nikt nie mógł go czytać. Inicjatywa otwarcia tego forum wyszła od nikogo innego jak ode mnie, a celem tego było pokazanie wszystkim, jak ciekawe jest na forum realmu, o czym osobiście dowiedziałem się po otrzymaniu dostępu do ukrytego wtedy forum jako mod. Uważam, że to było dobre posunięcie, pewnie przez to wiele osób się zarejestrowało, bo mogło ocenić jak wiele dzieje się na realmie w porównaniu do innych. Ostatnio przeczytałem wypowiedź pewnego użytkownika, który twierdzi, że realm potrzebuje autonomii, że trzeba zrobić mu osobne forum i w ogóle "odciąć pępowinę" - nic bardziej mylnego, a słowa te zbulwersowały mnie jak mało które. Realm powstał swego czasu z inicjatywy forumowiczów i dla forumowiczów, mało tego, powołały go w takiej formie osoby, które go zakładały, a potem przez jakiś czas nim zarządzały. W moim odczuciu jest on już na stałe związany z Imperium Diablo i nikt nie może zdecydować o tworzeniu jakiejś autonomii, bo relacja jest świetna, nie ma po co jej psuć. Próby stworzenia osobnego forum skończyłyby się tak, jak współpraca z diabloslayers i mam nadzieję, że obecni i przyszli namiestnicy realmu nie zdecydują się nigdy zniweczyć dziedzictwa jego założycieli. Czy realm bez Imperium Diablo w nazwie zyskałby taką popularność? Moim zdaniem nie, tym bardziej nie rozumiem tego typu postulatów płynących od osoby, która kiedyś z serwisem związana była. To jest rzecz niedopuszczalna.

15. Fajne bajery, które mielibyśmy tylko my...

Ja uważam, że należałoby iść w zupełnie inną stronę, niż sugerowana przez pewnego kolegę - relacje między serwisem a realmem powinny się jeszcze bardziej zacieśnić. Nie widzę nic złego w tym, że na stronie głównej pojawiają się newsy o realmie - sam na nie nalegałem i sam zaproponowałem pisanie ich Mariuszowi. Może obecne rozwiązanie nie jest najlepszym z możliwych, ale z pewnością złe nie jest. Realm trzeba promować, co też chciałem robić jako ZRN pomimo iż nie byłem z nim związany jako gracz - wiedziałem jednak, że to zasadnicza część forum i serwisu w którą warto inwestować. W moim odczuciu relacje między serwisem a realmem mogłyby pójść znacznie dalej. uważam, że w przyszłości strona realmu powinna połączyć się ze stroną główną serwisu. Obecnie nie jest to możliwe, bo po prostu menu realmu nie zmieści się do tego na stronie głównej. Jeśli natomiast udałoby się stworzyć wspomniane w jednym z powyższych akapitów megamenu, to również i realm zyskałby na tym niesamowite możliwości. Realm miałby osobną zakładkę, w której byłoby menu ralmu, obecnie zalogowani gracze, obecnie utworzone gry, licznik sprzedanych sztandarów i być może wiele więcej przydatnych informacji, które w przyszłości wymyślą jego zarządcy. Realm powinien być połączony nie tylko ze stroną główną, ale i z forum, tudzież konto na realmie powinno być w jakiejś ścisłej relacji z kontem na forum. W końcu to właśnie na forum niejednokrotnie nowy user zakłada konto na realmie. Fajnie by było, gdyby po rejestracji na forum użytkownik w swoim profilu znalazł przycisk "utwórz konto na IDR", którego kliknięcie uzupełniałoby mu profil o postacie, które ma na koncie. Coś na wzór tych profili z Diablo 3. To byłby mocny atut realmu, gdyby userzy mogli przeglądać swoje profile i być może profile innych forumowiczów, jeśli oni wyraziliby na to zgodę. W takich profilach role odegrałby również pomysł opisany wcześniej, mianowicie tooltipy. Po najechaniu na obrazek danego przedmiotu wyświetlałby się dynamicznie generowany tooltip, a od wystawienia przedmiotu na aukcję w systemie bazaru o którym też pisałem wcześniej dzieliłoby nas tylko jedno kliknięcie w opcję "wystaw przedmiot na licytację". W takim profilu pod każdą postacią widniałaby opcja "pobierz swoją postać", co nierzadko jest standardem na innych serwerach i nie potrzebna jest do tego fatyga ze strony administracji. Moim zdaniem takie rzeczy przyczyniłyby się jeszcze bardziej do uświetnienia realmu, sam wtedy nie mógł bym się pewnie powstrzymać przed założeniem konta, a i gracze konkurencji pojawiliby się na IDR. Jeśli po tych dwóch akapitach nadal uważacie, że nie powinienem się wypowiadać na temat realmu, to z pokorą to przyjmuję i uznajmy proszę sprawę za niebyłą.

16. Koniec końców...

Tym oto sposobem zbliżamy się do końca tego jakże epickiego wywodu na temat mojej wizji rozwoju serwisu, a wizja ta może dalece różnić się od tego, co czeka ID w przyszłości. Mam jednak nadzieję, że uda mi się tą wiadomością zamknąć pewien etap w historii serwisu, etap, w który wpisana była też moja forumowa osoba. Pomysły tutaj opisane to zaledwie zarys tego, co można zrobić, by było lepiej. Nie przytoczyłem wszystkiego co mogłem, bo niezrealizowanych pomysłów pewnie znalazłoby się jeszcze trochę. Nie wszystkie też przytoczone są mojego autorstwa, niektóre zostały zmodyfikowane po konfrontacji z innymi redaktorami, moderatorami, zasłużonymi. Naprawdę nie wiem po co się angażuję - swoje lata już mam, czasu coraz mniej, wypadałoby się zacząć zajmować bardziej poważnymi rzeczami w życiu, może znaleźć inne hobby niż Diablo. Wiem tylko, że kilka lat temu, gdy pierwszy raz odwiedziłem tę stronę, na długo wcześniej zanim się zarejestrowałem, bardzo mi się to miejsce podobało. Nie spodziewałem się, że będę mógł je współtworzyć, nie spodziewałem się również, że będę je współtworzył w takim niekorzystnym dla zmian czasie. Tak jak napisałem, nie mam zamiaru wbić noża w plecy komukolwiek z Administracji. Zapowiadałem, że rozpocznę grę w otwarte karty, do której postaram się wciągnąć użytkowników, jeśli nie weźmiecie się w garść i nie zaczniecie choć trochę działać dla dobra serwisu. Bo długo on nie pojedzie na sile rozpędu, którą nadaliście mu przed laty. Nie spodziewam się, że jakoś szczególnie weźmiecie sobie ten post do serca, bo nie robiliście tego przez bardzo długi okres mojej zabawy z serwisem. Nie liczę też na to, że Wasz refleks poprawił się w ostatnim czasie i że zauważycie ten temat szybko, bo niestety, ale sytuacja kiedy Admin nierzadko jest co trzy dni, a jego Zastępca wcale nie częściej, a do tego jest mniej aktywny pod względem postów raczej nie przemawia za dynamizmem zarządzania forum. Nie jest oczywiście tak, że nie robicie nic - owszem, czasem przebłyski się Wam zdarzały, ale w moim odczuciu jest to niezdrowy minimalizm. Jeśli macie o ten wątek do mnie jakieś pretensje, to proponuję zrobić tak: wyzerujmy naszą relację, uznajmy, że nigdy nie byłem w żaden sposób związany z serwisem, nigdy nie mieliście okazji słyszeć o tych pomysłach, a tym bardziej ich zrealizować. Propozycje które tutaj się pojawiły uznajcie za pomysły pierwszego lepszego usera, nie jakiegoś zasłużonego, nie byłego redaktora, moderatora, Zastępcy Redaktora Naczelnego. Jeśli macie mi za złe, to trudno, możecie mnie zwarnować, zbanować, odebrać rangę na którą na dobrą sprawę uważam, że nie zasłużyłem. Przez okres mojej kadencji nie udało mi się zrealizować nic z tego co zamierzałem, za co więc te uprzejmości i plakietka pod nickiem? Jedyne co mi w miarę dobrze wychodziło, to chyba pisanie newsów, a sprawy potoczyły się tak, że myślałem, że mam większe możliwości na wyższym stanowisku - niestety przejechałem się na tym.

17. Wersja tl;dr, dla ceniących sobie czas...

• Przedstawiłem tutaj pomysły na rozwój Imperium Diablo, w znacznej części mojego autorstwa, których nie z mojej winy nie udało się zrealizować za czasów "mojej kadencji" i krótko po niej. Może kiedyś przyjdą lepsze czasy i ktoś będzie miał podobne poglądy do moich.
  • Uważam, że Administracja na szczeblu wyższym niż Moderatorzy nie funkcjonuje jak należy, jej podejście jest minimalistyczne, brak z jej strony chęci jakiegokolwiek rozwoju.
  • Myślę, że forum wiele straciło na zaniechaniu wprowadzenia systemu forum gold w latach kiedy jak twierdzili Admini ID się "nie opłacało", podczas gdy konkurencyjne fora powstawały wtedy od zera i z sukcesem istnieją do dziś. Negatywnie też widzę ówczesną współpracę z Diabloslayers. Myślę, że można spróbować jeszcze wprowadzić fg, dużą rolę widziałbym w tym relamu.
  • Twierdzę, że gracze Battle.net Diablo 2 nie otrzymują od władz forum wystarczającego supportu. Głupim posunięciem było schowanie sekcji BN (nawet nie do archiwum). Nie popieram realmowej propagandy, uważam, że forum powinno być dla każdego gracza Diablo II, a władza powinna być obiektywna.
  • Sugeruję wprowadzić wiele ciekawych dodatków do naszego forum, zarówno dodatki już gotowe do phpbb by Przemo, jak i tworzyć autorskie, jak np. system osiągnięć, lepszy bazar, itd.
  • Postuluję za wprowadzeniem większej ilości grup z indywidualnymi kolorami, a przynajmniej plakietkami pod nickiem. Przykładowe grupy to Administracja IDR, Zasłużeni Gracze, Laureaci Tyraelów itd.
  • Jestem za wprowadzeniem nowego ramienia Administracji, mianowicie Moderatorów Dyskusji, którzy byliby opiekunami poszczególnych działów i dbali o toczącą się w nich dyskusję. Nie karaliby, byliby z natury przyjaźnie nastawieni.
  • Chciałbym, żeby forum było ładniejsze, posiadało własną, autorską skórkę.
  • Nie podoba mi się koncepcja trzech kolumn na głównej. Zamiast tego widziałbym tam megamenu, dzięki któremu moglibyśmy się poruszać po całym serwisie, wliczając forum, stronę realmu - z każdego miejsca w każde inne miejsce.
  • W serwisie widziałbym tooltipy, podobne do tych z Diablo 3, ale obejmujące wszystkie części serii. Dzięki nim można by było linkować do przedmiotów bezpośrednio, a po najechaniu na link np. na forum obok pojawiałoby się okienko z przedmiotem.
  • Myślę, że fajnie by było kliknąć przy czyimś komentarzu łapkę w górę, a nawet odpowiedzieć na czyjś komentarz bezpośrednio.
  • Sądzę, że serwis żeby funkcjonować z perspektywami potrzebuje osoby, która zna się na jego CMS'ie. Najlepiej byłoby mieć kontakt z autorem tegoż, którym jest nie kto inny jak Bverrit, zajmujący się tym zawodowo. Daje to możliwość pozyskania nowego, bardziej nowoczesnego silnika dla serwisu po znajomości.
  • Ciekawą koncepcją, choć nie jestem do końca do niej przekonany, byłby system wiki w naszym serwisie. Użytkownicy mogliby współtworzyć portal, wzorem zagranicznych serwisów. Dzięki temu systemowi mielibyśmy bardziej encyklopedyczne artykuły, do których można byłoby łatwiej i w sposób bardziej precyzyjny odesłać czytelników.
  • Myślę, że stosunki między serwisem a realmem powinny się zacieśniać. Uważam, że niektóre z powyższych zmian moga dać możliwość unifikacji strony realmu ze stroną główną serwisu. Myślę, że główną, forum i stronę realmu trzeba zunifikować, wprowadzając łatwiejsze zarządzanie kontami na nich.
  • Ponadto, myślę, że ciekawą opcją byłaby możliwość podglądania swoich przedmiotów na realmie z poziomu forum, a później dzięki możliwością tooltipów wystawiać te przedmioty na aukcję w bazarze.
  • Podsumowując. Jestem zwolennikiem idei mocnego, zunifikowanego, wielotematycznego w ramach tematyki Diablo serwisu, który obejmuje wszystkie aspekty serii. Jestem również zwolennikiem centralnej sceny, skupiającej się wokół największego serwisu, którym ID jest, ale do świetności brakuje mu zaangażowania użytkowników i administratorów.

18. Pozdrowienia dla...

- Przema - za stworzenie najlepszego polskiego serwisu o serii Diablo, jednego z najlepszych serwisów o pojedynczej grze w ogóle. Szkoda, że nie masz już tyle czasu co kiedyś, ale jak najbardziej to rozumiem - dobrze chociaż, że potrafiłeś kiedyś powiedzieć to otwarcie i zostawić pole do popisu innym osobom, które chciały się pobawić w Twojej piaskownicy. ;) Szkoda również, że nie egzekwujesz zobowiązań od osób, które podlegają bezpośrednio Tobie, w sprawie których Twój Zastępca jako Redaktor Naczelny nie ma w zasadzie nic do powiedzenia.

- Szefostwa PHX - pomimo iż nie znam nikogo osobiście, to wypada podziękować za to, że taka fajna stronka ma gdzie w sieci istnieć. Szkoda, że nie działacie już tak aktywnie jak kiedyś, bo imo moglibyście włączyć do wortalu wiele ciekawych serwisów i jeszcze bardziej się rozwinąć.

- Usego aka Sarevok92 - za to co zrobił dla serwisu jako Redaktor, Moderator i Zastępca Redaktora Naczelnego, za wiele rozmów na temat Diablo, Serwisu, czy też nawet real life, za cenne wskazówki dotyczące mojego redaktorzenia. Szkoda, że jak ja zaczynałem zabawę z ID Ty już trochę się wycofywałeś.

- CoNaObiad - za wprowadzenie mnie do redakcji i za wspólne newsowanie w okresie maj-czerwiec ubiegłego roku. Takiej aktywności w newsach, gdzie dziennie pojawić się mogło nawet 5 chyba nie było nigdy. Mam nadzieję, że przyjdzie jednak ekipa, która pobije nasze rekordy.

- Mariusza aka Freak_09 - za to co robi dla serwisu, a przede wszystkim dla Realmu, oraz za wzorową współpracę na linii ZRN-Admin IDR swego czasu.

- Xywy11 - za pilnowanie sekcji newsów jeszcze za moich czasów i po mojej rezygnacji.

- Rysia - w rewanżu za pozdrowienia ze strategii o smiterze, oraz za userowanie przez tak długi czas na tym forum. Szkoda, że więcej takich aktywnych userów jak Ty nie ostało się z dawnych czasów. Mam nadzieję, że nie chowasz urazy za tego warna. :P

- Każdego kto w jakiś sposób jest bądź był związany z serwisem, w tym wszystkich użytkowników, a w szczególności tych, którzy doczytali tego mojego posta aż do tego miejsca. Mam nadzieję, że będziecie się świetnie bawić na tej fajnej stronce i że stronka ta również dzięki Wam będzie się rozwijać.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony przez doltnit 2013-11-30, 12:35, w całości zmieniany 4 razy  

Anubin 

Grafik 3D

Konto na BN: anubin#2524
Klan: Komturia Zachodniej Marchii
Konto na IDR: anubin
Wysłany: 2013-07-17, 13:59   

1,2 - nie skomentuję tych podpunktów, bo piszesz oczywiste oczywistości. Wyciąganie również postów z czasu xlat temu też mi się nie podoba -też tęsknię za tamtymi czasami świetności D2. Ofc teraz można wiele poprawić, ale tego co minęło nie da się przyrwrócić.

3. Zawsze będę wrogiem FG, w jakiejkolwiek formie, więc ten podpunkt - bez komentarza.

4. Heh, na podobny problem zwróciłem uwagę jakiś czas temu, przez co naraziłem się na stwierdzenia typu "e tam, gadasz". Reklama IDR jest agresywna, BN tępiony. Też mi się to nie podoba - popieram, argumentów swoich nie przytoczę, są gdzieś na forum, nie jeden to czytał. EDIT: W związku z tym co przeczytałem w poscie Szeranfa dalej, ten wątek jest rozwinięty w podpunkcie 14,15

5.
Szeranf napisał/a:
wprowadzono jedynie spoilery (których sprawy tam nie poruszano)

Poruszano, wprowadzono je w związku z premierą D3, coby userzy nie psuli innym zabawy spoilerując fabułę, za spoilery nie umieszczone w spoilerze miały być kary - ale nie było potrzeby nikogo karać, bo spoilery mają się dobrze.
Szeranf napisał/a:
Kiedyś pojawił się też pomysł wprowadzenia na forum acziwmentów, czyli jak ktoś napisał 100 postów, to do profilu otrzymuje jakiś kwadracik z osiągnięciem

Heh, Hax kiedyś zgłosił się do mnie w tej sprawie, zrobiłem nawet grafiki dla tych osiągnięć, no ale gdzieś to ucichło. Zawsze można było zrobić to lepiej - przyznaję.
Co do innych rzeczy wymienionych przez Ciebie, nie szalałbym tak, nie warto instalować 1000x modów z których korzystać będą 2osoby na krzyż.

6.
Szeranf napisał/a:
Uważam - i mam na to dowody - że osoby, które doceni się jakimś wyróżnieniem działają więcej, niż gdy są zwykłymi userami,
Potwierdzam, gdy jeszcze pracowałem jako redaktor, z początku bardzo mi zależało, dostałem nawet pochwałę od Przema - pracowałem jak maszyna - potem mi przeszło, bo zdawało mi się, że nikt na moją pracę nie zwraca uwagi, heh. Ciągle czuję się trochę niedoceniony, ale...co tam.

7. Oj, każda osoba, która zakłada wyspecjalizowany temat np "granie na CLu" jest ekspertem w danym temacie. Więc, każdy kto zakładał by temat w którym jest specjalistą, zostawałby "wodzirejem"? Nieee. To nie jest fajne. Jedyne co mi nie pasuje to brak możliwości edytowania tematu/postu po jakimś tam czasie (już nie pamiętam jakim) co skutecznie zniechęca do prowadzenia tematów, które tego wymagają. Imo user, który zakłada temat, często dobrze radzi sobie z jego prowadzeniem, odpowiadaniem na pytania. Userów nie należy wyręczać, niech sami tworzą duyskusję - nie potrzebuję wodzireja. (Denerwuje mnie dlatego czasem komentowanie przez redaktorów własnych newsów na głównej ID)

8. Mnie skrórki zupełnie nie interesują. Od zaraznia dziejów używam standardowej. Również wygląd strony głównej ID mimo kilku wariantów zawsze ustawiony mam na domyślny. Dla mnie liczy się treść, ale rozumiem, że są ludzie - dla których liczy się wygląd...

9. Mi odpowiada jak jest, więc nie komentuję. Chociaż też przyznam, że czasem mylę sekcję D2 i D3.

10. Pomysł imo przydatny i bardzo dobry, tylko jak to wprowadzić? Sądzę, że wymagałoby to dużo pracy. Ale...dla chcącego nic trudnego (?)

11. Np na miastogier.pl komentarze na głównej zespolone są z forum tj. Zakładając konto - mam profil służący do komentowania na głównej i na forum. Co więcej, użytkownik dodając komentarz na głównej automatycznie tworzy odpowiedni temat na forum, do którego włączają się kolejni userzy, mi się ten pomysł zawsze podobał, nie zmuszał do wchodzenia osobno na forum, żeby coś skomentować.
Co do lajków, to uważam że na tym forum i tak istnieją kółka wzajemnej adoracji i hejtu od których występuje u mnie odruch wymiotny. Jestem na nie. Ale jeśli ma to przyciągnąć użytkowników...to przeboleje.

12. Oj tutaj wiele zmian bym wprowadził... Chociaż współpraca z CMSem ID nigdy nie była dla mnie jakoś wyjątkowo uciążliwa. Zanim jednak zagadniemy do kogokolwiek, wydaje mi się, powinniśmy mieć szereg pomysłów. Napisanie do kogoś "Hej, zbudowałeś nam CMSa kilka lat temu, weź wprowadź jakieś fajne usprawnienia" było by faktycznie bez sensu.

13. Pomysł bardzo ciekawy, chociaż skoro istnieje to: http://pl.diablo.wikia.com/wiki/Diablo_Wiki nie wiem czy warty jest wprowadzenia.

14.
Szeranf napisał/a:
Ostatnio przeczytałem wypowiedź pewnego użytkownika

Stary, nazywaj rzeczy/ludzi po imieniu. Nazywam się Michał, możesz mi mówić po imieniu, ale ogólnie w necie uzywa się nicków, więc mów mi po prostu anubin.
To co mówisz "gryzie się nieco z tym, co napisałeś w podpunkcie 4.
Przypisujesz mi wypowiedź, że
Cytat:
realm potrzebuje autonomii

Źle zinterpretowałeś. Nie potrzebuje,wręcz nie może żyć autonomicznie, do swojego istnienia wymaga ID, bez ID niewielu usłyszałoby o IDR.
Cytat:
Moim zdaniem nie, tym bardziej nie rozumiem tego typu postulatów płynących od osoby, która kiedyś z serwisem związana była

Związany byłem także z serwerem, na potwierdzenie news z głównej
http://diablo.phx.pl/news...alloween-event/
Jest to news na temat pierwszego eventu, który zorganizowany był na IDR i przy okazji pierwszy mój oficjalny news na ID. Wtedy byłem zapalony do takich pomysłów. Dziś uważam, że eventy(te zbyt overpover) zniszczyły realm. Uważam, że nachalna reklama IDR atakuje mnie ze wszystkich stron - a obecnie IDR mam po prostu gdzieś i nie interesuje mnie jego los. Dla mnie tez serwer równie dobrze mógłby nie istnieć - kiedyś go wspierałem, teraz nie będę. Mam swoje powody. Dla mnie newsy o IDR na ID to śmiecie i tyle.

15. Moja obecność jest tu nieistotna. Jeśli coś takiego tu powstanie - odchodzę i nigdy więcej nie zajrzę, pójdę do konkurencyjnego serwisu i tam pokażę kim jest anubin. (w sensie pozytywnym)
Jestem w stałym kontakcie z kilkoma osobami, wiem, że jestem wiele w stanie osiągnąć, przy ID trzyma mnie senstyment, gdzie indziej trzymać mnie może wynagrodzenie. Sentyment więc będzie niczym, jeśli to forum zmieni się nie do poznania.

16. Nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji - gwarantuję Ci to, próbujesz rozpaczliwie zwrócić uwagę na swoją osobę - to Ci się nie uda. Zbyt znam ten serwis. Po jałowym emocjonalnie poście (emocje były tylko w momencie Twojej bulwersacji wobec mnie) próbujesz pod koniec wzbudzać agresję - taka manipulacja cudzymi emocjami nie zadziała.

17. Ah, to tylko streszczenie - przeczytałem wszystko, więc to odpuściłem.

18. Też pozdrawiam.

Mój komentarz do sprawy:
Kilka pomysłów uważam za ciekawe, ale żaden z nich moim zdaniem nie jest rewelacyjny, masz zbyt duże mniemanie o sobie, heh. Uważam, że tutaj do sukcesu potrzebne jest zupełnie co innego, no cóż, swoje pomysły mam, na ich realizację czekają również konkurencyjne serwisy.

Ja zrezygnowałem w swoim czasie ze stanowiska Redaktora, bo przestało mnie to zupełnie interesować. Osiągnąłem swój cel i jestem zadowolony. Wiem, że moje argumenty mniej lub bardziej przemawiają do ludzi i wiem, że jest to moja mocna strona. Imo większość Twojego posta jest strasznie jałowym narzekaniem "jestem taki fajny, a Wy tego nie widzicie."

Heh, pamiętam Twoje początki w Redakcji. Traktowałeś mnie wtedy trochę jak mentora. Lubiłem Cię, ale... Kiedy sprawa "Poradnika Craftera" się skończyła. Wydało mi się, że strasznie zatriumfowałeś (z moją pomocą, której Ci nie wymawiam, a tylko wspominam, bo pomagałem z własnej woli). Po tamtym momencie ofc sporo działałeś na rzecz ID, ale w głębi gdzieś stwierdziłem "chyba sodówka mu trochę strzeliła do głowy". Nigdy nie byłem aż tak bardzo zakręcony na rzecz ID. Zależy mi na tym serwisie i działam na spokojnie, pojawiam się wtedy, kiedy jestem potrzebny.

Pan Xywa11 to potwierdzi, po powrocie z moich wakacji mam pewne plany, które jakiś czas temu mu przedstawiłem i na razie tylko jemu.

Szeranf, mówisz, że administracja nie docenia kogoś. Ale Ty zostałeś doceniony w bardzo szybkim tempie (co prawda w zamian za wiele pracy) ale nie zmienia to faktu, że nikt nigdy o Tobie nie zapomniał, o mnie np. zapomniało już wielu, ale mam tutaj kilku wiernych kompanów.

Z całym szacunkiem, rozumiem Twojego posta, ale tak naprawdę nadal nie rozumiem, co chcesz nim osiągnąć, zwracasz jedynie uwagę na pewien problem, a ja nadal nie widzę konkretnego rozwiązania. Mówisz o pomysłach - pomysłów to i ja mam wiele np "chciałbym stworzyć grę w 3D, umiem robić grafikę 3D, ale nie mam umiejętności programisty, potrzebuję programisty - programista jednak nie spełni mojego pomysłu od-tak" tak samo nikt nie spełni Twoich wizji od-tak. Nie jesteś jakimś guru, żeby każdy był na Twoje zawołanie.

Mam nadal do Ciebie wiele respektu, ale myślę, że niepotrzebnie się nakręciłeś, nastawiłeś się na zbyt wiele, nawyobrażałeś sobie niewiadomo czego, ale "This is Polska". Tutaj do wproawdzenia zmian trzeba czegoś więcej.

Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-17, 14:44   

Anubin napisał/a:
Poruszano, wprowadzono je w związku z premierą D3, coby userzy nie psuli innym zabawy spoilerując fabułę, za spoilery nie umieszczone w spoilerze miały być kary - ale nie było potrzeby nikogo karać, bo spoilery mają się dobrze.

Ta modyfikacja weszła chyba poza kolejnością jakoś, mnie chodziło, że nie było o niej w dość sporym wątku na faim. Jedynym dodatkiem w ostatnim czasie była też możliwość pisania posta pod postem po 24h- niby drobna rzecz, a przełomowa.

Anubin napisał/a:
Co do innych rzeczy wymienionych przez Ciebie, nie szalałbym tak, nie warto instalować 1000x modów z których korzystać będą 2osoby na krzyż.

Modów do phpbb by Przemo jest multum i oczywiście niektóre są w zupełności niepotrzebne. Niektóre są o podobnej tematyce, jak np. dotyczące profili - takie można od razu instalować pakietem, w celu rozbudowy danego aspektu forum.

Anubin napisał/a:
Więc, każdy kto zakładał by temat w którym jest specjalistą, zostawałby "wodzirejem"? Nieee. To nie jest fajne.

Niestety, obecnie mało kto poczuwa się, by prowokować jakoś dyskusję, zakładając tematy, powiem więcej - tematy atrakcyjne. W ostatnim czasie widziałem tylko temat dizla o dropie i temat xywy o dubbingu. Tego bez wątpienia musi być więcej, by forum było atrakcyjne. Jak wspomniałeś o punkcie wcześniej - dostajesz stanowisko i się angażujesz. Podobny model jest na incgamers, gdzie forum każdej postaci ma w sumie osobnego moderatora.

Anubin napisał/a:
9. Mi odpowiada jak jest, więc nie komentuję. Chociaż też przyznam, że czasem mylę sekcję D2 i D3.

Chodzi o to, by można było przeskoczyć z tego choćby tematu do unikatowych broni bez zbędnego przewijania stron, przeładowywania.

Anubin napisał/a:
Co do lajków, to uważam że na tym forum i tak istnieją kółka wzajemnej adoracji i hejtu od których występuje u mnie odruch wymiotny. Jestem na nie. Ale jeśli ma to przyciągnąć użytkowników...to przeboleje.

Przecież nie lajkowałoby się wszystkiego, tylko np. dobre strategie, pomocne posty (btw. kiedyś była opcja pomógł, która imo trochę mogła motywować do udzielania pomocy).

Anubin napisał/a:
13. Pomysł bardzo ciekawy, chociaż skoro istnieje to: http://pl.diablo.wikia.com/wiki/Diablo_Wiki nie wiem czy warty jest wprowadzenia.

ID i tak ma największy zasób materiałów, więc to co tam jest, to nie jest szczyt możliwości imo. Niestety o ile w kwestii d2 pomysł jest już spóźniony, to o tyle w kwestii d3 nigdy nie będzie tak wcześnie, jak jest teraz.

Anubin napisał/a:
Stary, nazywaj rzeczy/ludzi po imieniu. Nazywam się Michał, możesz mi mówić po imieniu, ale ogólnie w necie uzywa się nicków, więc mów mi po prostu anubin.
To co mówisz "gryzie się nieco z tym, co napisałeś w podpunkcie 4.

Bez urazy - nie chciałem przytaczać w zasadniczej części posta żadnych nicków.

Anubin napisał/a:
Dla mnie newsy o IDR na ID to śmiecie i tyle.

Uważam, że serwis powinien być wszechstronny, ale odbiorca wcale taki być nie musi. Jedni nie grają w d1, inni w d2 na idr, inni nie grają w d3 - dlaczego więc nie dać czytelnikom możliwości decydowania o tym co chcą czytać wprowadzając jakieś filtry pod względem kategorii? Wszyscy byliby szczęśliwi.

Anubin napisał/a:
Moja obecność jest tu nieistotna. Jeśli coś takiego tu powstanie - odchodzę i nigdy więcej nie zajrzę, pójdę do konkurencyjnego serwisu i tam pokażę kim jest anubin. (w sensie pozytywnym)
Jestem w stałym kontakcie z kilkoma osobami, wiem, że jestem wiele w stanie osiągnąć, przy ID trzyma mnie senstyment, gdzie indziej trzymać mnie może wynagrodzenie. Sentyment więc będzie niczym, jeśli to forum zmieni się nie do poznania.

Nie wiem o jakiej konkurencji mówisz. Ja uważam, że w kwestii d2 jest już niedoścignione, realm też jest jeden z lepszych, w kwestii d3 konkurencja też nie jest jakaś szczególnie prężna, większość z nich to blogi z newsami, bez stałych działów, z małą aktywnością na forach.

Anubin napisał/a:
Nikt nie będzie miał do Ciebie pretensji - gwarantuję Ci to, próbujesz rozpaczliwie zwrócić uwagę na swoją osobę - to Ci się nie uda. Zbyt znam ten serwis. Po jałowym emocjonalnie poście (emocje były tylko w momencie Twojej bulwersacji wobec mnie) próbujesz pod koniec wzbudzać agresję - taka manipulacja cudzymi emocjami nie zadziała.

Spodziewam się, że nie więcej niż trzy osoby mogą mieć do mnie pretensje o tem post, po userach spłynie on jak po kaczce. Także jako iż nie jesteś z grona tych trzech osób, to nie odpowiadaj za nich, że nie mają pretensji.

Anubin napisał/a:
Kilka pomysłów uważam za ciekawe, ale żaden z nich moim zdaniem nie jest rewelacyjny, masz zbyt duże mniemanie o sobie, heh. Uważam, że tutaj do sukcesu potrzebne jest zupełnie co innego, no cóż, swoje pomysły mam, na ich realizację czekają również konkurencyjne serwisy.

Zbyt duże mniemanie o sobie? Przynajmniej nie piszę " odchodzę i nigdy więcej nie zajrzę, pójdę do konkurencyjnego serwisu i tam pokażę kim jest Szeranf." :P Nie, mi tam plakietka pod nickiem czy pochwały potrzebne nie są. Może i nie są to jakieś super gozi pomysły - ale skoro nie da się wprowadzić nawet takich, to nic złożonego w grę raczej nie wchodzi.

Anubin napisał/a:
Ja zrezygnowałem w swoim czasie ze stanowiska Redaktora, bo przestało mnie to zupełnie interesować. Osiągnąłem swój cel i jestem zadowolony. Wiem, że moje argumenty mniej lub bardziej przemawiają do ludzi i wiem, że jest to moja mocna strona. Imo większość Twojego posta jest strasznie jałowym narzekaniem "jestem taki fajny, a Wy tego nie widzicie."

Heh, pamiętam Twoje początki w Redakcji. Traktowałeś mnie wtedy trochę jak mentora. Lubiłem Cię, ale... Kiedy sprawa "Poradnika Craftera" się skończyła. Wydało mi się, że strasznie zatriumfowałeś (z moją pomocą, której Ci nie wymawiam, a tylko wspominam, bo pomagałem z własnej woli). Po tamtym momencie ofc sporo działałeś na rzecz IDR, ale w głębi gdzieś stwierdziłem "chyba sodówka mu trochę strzeliła do głowy". Nigdy nie byłem aż tak bardzo zakręcony na rzecz ID. Zależy mi na tym serwisie i działam na spokojnie, pojawiam się wtedy, kiedy jestem potrzebny.

Ja byłem zadowolony dopóki byłem szeregowym redaktorem - miałem rly sporo funu z tego. Potem jak zostałem ZRN chciałem zrobić dla portalu więcej, ale jak widać się nie udało. Owszem, narzekam, ale nie dlatego, że "jestem taki fajny, a Wy tego nie widzicie", tylko dlatego, że straciłem kupę czasu licząc, że koledzy wywiążą się z tak trywialnych rzeczy jak wprowadzenie hacka youtube, dzięki któremu można by było wrzucać filmiki z yt bezpośrednio tutaj.

Anubin napisał/a:
Z całym szacunkiem, rozumiem Twojego posta, ale tak naprawdę nadal nie rozumiem, co chcesz nim osiągnąć, zwracasz jedynie uwagę na pewien problem, a ja nadal nie widzę konkretnego rozwiązania. Mówisz o pomysłach - pomysłów to i ja mam wiele np "chciałbym stworzyć grę w 3D, umiem robić grafikę 3D, ale nie mam umiejętności programisty, potrzebuję programisty - programista jednak nie spełni mojego pomysłu od-tak" tak samo nikt nie spełni Twoich wizji od-tak. Nie jesteś jakimś guru, żeby każdy był na Twoje zawołanie.

Tak jak napisałem wcześniej - chcę dowiedzieć się, albo, że te pomysły są do bani, albo żeby w końcu odpowiednie osoby mające moc ich wprowadzenia, wprowadziły je. Moje wizje wcale nie są trudne do spełnienia - wspomniany już niejednokrotnie hack youtube, to kwestia 3 minut jego instalacji , a sprawa ciągnie się od zeszłego roku kalendarzowego.

Edit: Tak czy siak, w niektórych kwestiach się ze mną zgadzasz, w innych nie, a jeszcze innych jesteś neutralny. Tak będzie z każdym i nie znajdzie się osoba, która zgodzi się w 100% ze mną, czy z Tobą. Wiem jedno - wprowadzanie czegoś, choćby mało kontrowersyjnego jak niektóre dodatki do forum jest z pewnością lepsze, niż nierobienie niczego. :<

Freak_09 
Moderator

Konto na IDR: Freak_09
Wysłany: 2013-07-18, 15:07   

Pisałem już na FAiM, napiszę i tutaj że jak dla mnie, przedstawione przez Ciebie pomysły są według mnie naprawdę dobre. Od siebie dodam, iż nie jestem i nie byłem "Za wprowadzeniem FG".

Z niecierpliwością czekam na wprowadzenie ,chociażby kolorów dla poszczególnych grup. Nie oczekuję wszystkich zmian od razu... Wystarczy systematycznie i konsekwentnie. Dbajmy o serwis i o forum. Dbajmy, bo warto...

kerad 

Konto na BN: kerad
Konto na IDR: kerad
Wysłany: 2013-07-18, 16:46   

Ogólnie według mnie przedstawiłeś wiele ciekawych pomysłów. Mam jedynie wątpliwości co do wodzireja i wiki, ale bardzo chciałbym zobaczyć toolpity do wszystkich przedmiotów ze wszystkich części serii. Gdyby działało to z konkretnymi statami, to już w ogóle byłaby bajka. Dodatkowo wizja unowocześnienia głównej wydaje się bardzo pozytywna, zakładając, że można by sprawnie skakać między kontem na głównej, forum, IDR, do tego profile postaci. Reszta pomysłów według mnie również jak najbardziej na plus, dodałyby trochę świeżości i uczyniłaby przesiadywanie na forum, głownej, tradowanie na IDR etc. przyjemniejszym.
Swoją drogą zauważyłem, że mimo wyjścia D3 to forum nadal kręci się wokół D2. Nic w tym złego, że mamy tu tyle rozmów o D2 i Realmie (choć brak BN), ale D3 tutaj prawie nie istnieje i jestem ciekawy czy Wuluxar w ogóle przegląda to forum w poszukiwaniu jakiegoś feedbacku. Muszę przyznać, że sam tworząc propozycje zmian do Diablo 3, nie pomyślałem o tym, żeby wrzucić tutaj moje posty, bo tej gry tu nie widać. Owszem mamy newsy, ale forum nie oferuje w tym temacie prawie nic. Myślę, że przy okazji wprowadzenia (według mnie wartościowych) zmian, które przedstawiłeś, można by zwrócić uwagę również na tę część świata Sanktuarium, dzięki czemu na nasze forum mogłoby przybyć wielu nowych użytkowników.

Edit: Co do sprawy D3 zapomniałem dodać, że działy takie jak "Umiejętności" od bardzo dawna nie były aktualizowane, co czyni je niemal bezwartościowymi dla gracza.
kerad#2828

Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-18, 17:36   

Freak_09 napisał/a:
Pisałem już na FAiM, napiszę i tutaj że jak dla mnie, przedstawione przez Ciebie pomysły są według mnie naprawdę dobre. Od siebie dodam, iż nie jestem i nie byłem "Za wprowadzeniem FG"

Dzięki.

W kwestii fg jeszcze. Ja jestem do tego w sumie neutralnie nastawiony, z lekkim plusem na korzyść waluty. W tamtych czasach ludzie chcieli to wprowadzić i imo powinno być wprowadzone - zatrzymałoby u nas wielu userów, a inni powracaliby, bo mieliby do czego.

Kerad napisał/a:
Ogólnie według mnie przedstawiłeś wiele ciekawych pomysłów. Mam jedynie wątpliwości co do wodzireja i wiki.

Realizacja tych dwóch pomysłów mogłaby wyjść bardzo na plus dla serwisu. Stworzone zostałoby dzięki nim zaplecze - osoby uzupełniające wiki mogłoby zostać w przyszłości redaktorami, a moderatorzy dyskusji pełnoprawnymi moderatorami. Zapewniłoby to ciągłość warty przy serwisie. Na wielu forach istnieje funkcja Junior Moderatora - Moderator dyskusji to w sumie to samo, to trochę bardziej honorowe wyróżnienie, mające zachęcić do dalszych działań niż funkcja.

Kerad napisał/a:
Swoją drogą zauważyłem, że mimo wyjścia D3 to forum nadal kręci się wokół D2. Nic w tym złego, że mamy tu tyle rozmów o D2 i Realmie (choć brak BN), ale D3 tutaj prawie nie istnieje i jestem ciekawy czy Wuluxar w ogóle przegląda to forum w poszukiwaniu jakiegoś feedbacku. Muszę przyznać, że sam tworząc propozycje zmian do Diablo 3, nie pomyślałem o tym, żeby wrzucić tutaj moje posty, bo tej gry tu nie widać. Owszem mamy newsy, ale forum nie oferuje w tym temacie prawie nic. Myślę, że przy okazji wprowadzenia (według mnie wartościowych) zmian, które przedstawiłeś, można by zwrócić uwagę również na tę część świata Sanktuarium, dzięki czemu na nasze forum mogłoby przybyć wielu nowych użytkowników.

To nie jest nic dziwnego - taki stan rzeczy utrzymuje się na wszystkich forach w polskim internecie. Niestety, ale Blizzard nie promuje odpowiednio fansite'ów innych niż angielskie - ID nie kwalifikuje się, bo ma realm i sekcję związaną z moddingiem, podczas gdy na liście oficjalnych stron fanowskich jest taki soulstone, który jest internetowym wrakiem. No ale skoro wolą takie coś, niż stronę z 10 letnim stażem, to ich sprawa. A Wuluxar chyba ma za dużo roboty, żeby zaglądać na fora fanowskie, ale gdyby tak się pojawił jako zarejestrowany user, to z pewnością przyciągnąłby userow na fansite'y.

Żeby przyciągnąć userów na strony fanowskie, trzeba mieć nie tylko kontent merytoryczny - jak niektóre nasze stałe działy, które są naprawdę dobre, ale również i technologiczny. Forumowe rankingi postaci, jakieś ciekawe systemy bazaru, kalkulatory i wiele innych bajerów.

Kerad napisał/a:
Edit: Co do sprawy D3 zapomniałem dodać, że działy takie jak "Umiejętności" od bardzo dawna nie były aktualizowane, co czyni je niemal bezwartościowymi dla gracza.

No niestety, ten dział był na liście do zrobienia, ale pech chciał, że nikt się za niego nie zabrał.

Zachęcam do wypowiadania się, krytyki pomysłów i być może przedstawiania własnych.

malymis 
Boo

Konto na BN: malymis#2763
Klan: Boo
Wysłany: 2013-07-18, 23:32   

Osobiście rzadko się udzielam i w moim wykonaniu będzie to krótki post...
Do wszystkiego trzeba mieć tzw powołanie, szczególnie do pracy...
ID nie umiera... pokolenie wymiera...
Kto żyw do broni...

Sarevok92 

Wysłany: 2013-07-19, 20:09   

Ofc wszystkie pomysły są gozi i większość powinna być wprowadzana już wcześniej :<

Co do wiki, to nie jestem przekonany chociażby ze względu na aktywność userów, albo ich chęci do współtworzenia czegoś takiego.
Podejrzewam, że większość chętnych do edytowania artykułów zgodziłaby się też do dołączenia do redakcji i równie chętnie edytowałaby działy :p
A imo serwisowi bardziej potrzebni są aktywni redaktorzy (przynajmniej teraz :< ).
Jak na ID będzie zaglądać więcej userów, to można wprowadzić. Na razie jednak pomysł można odłożyć na dalszy plan.

Jeśli chodzi o fg, to wprowadzenie wtedy, jeszcze przed zalewem forów handlowych, byłoby dobrym sposobem na przyciągnięcie i utrzymanie przy forum większej liczby graczy z BN.
Nawet jeśli zajmowaliby się na forum głównie handlem, to i tak więcej userów, to większe prawdopodobieństwo, że wezmą udział w jakiejś dyskusji.
Nie wiem czy obecnie fg jest takim dobrym pomysłem. I tak pewnie by było wykorzystywane głównie przez handlarzy na IDR, więc to oni powinni się wypowiedzieć :>

Moim zdaniem w obecnej sytuacji priorytetem powinien być nabór nowych redaktorów, żeby utrzymać podstawowe funkcje serwisu – newsy oraz aktualne działy.
Przez zmniejszoną aktywność użytkowników problemem może być liczba chętnych. Myślę jednak, że można zmniejszyć tę liczbę np. poprzez wprowadzenie prestiżowych kolorków dla grup związanych z serwisem :>
Następnie powinno się zainstalować te wszystkie wybrane na FAiM dodatki, jak np. legendarny już mod YouTube oraz styl forum, który jest już przecież prawie gotowy.
W następnej kolejności widziałbym już pracę nad unifikacją i fajnymi bajerami, ale to, w przeciwieństwie do poprzednich, jest już nieco trudniejsze zadanie wymagające więcej czasu ;)

Nie ma na co czekać!

Szeranf napisał/a:
Szkoda, że jak ja zaczynałem zabawę z ID Ty już trochę się wycofywałeś.

Już widzę co moglibyśmy razem wprowadzić, gdybyś dołączył wcześniej! ;o
(nic ponadto, co zostało, bo żaden z nas nie miał odpowiednich uprawnień g:) )

Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-19, 20:36   

Sarevok92 napisał/a:
Co do wiki, to nie jestem przekonany chociażby ze względu na aktywność userów, albo ich chęci do współtworzenia czegoś takiego.
Podejrzewam, że większość chętnych do edytowania artykułów zgodziłaby się też do dołączenia do redakcji i równie chętnie edytowałaby działy :p
A imo serwisowi bardziej potrzebni są aktywni redaktorzy (przynajmniej teraz :< ).

Moje zdanie na ten temat jest w dużej mierze zbieżne z Twoim, również uważam ewentualne chęci userów za wielką niewiadomą. Lekko nie zgodzę się, że osoby które by tworzyły ewentualną wiki chciałyby być redaktorami. Społeczeństwo na forum się starzeje, średnią wieku określiłbym na około 20 lat, więc z pewnością jest wiele osób, które mogłyby być "niedzielnymi redaktorami", ale nie chciałyby się zobowiązywać oficjalnie. Pomysł wiki wcześniej nie pojawił się na faim, bo tak jak mówisz:

Sarevok92 napisał/a:
Jak na ID będzie zaglądać więcej userów, to można wprowadzić. Na razie jednak pomysł można odłożyć na dalszy plan.

W pozostałych kwestiach się zgadzamy.

Sarevok92 napisał/a:
Już widzę co moglibyśmy razem wprowadzić, gdybyś dołączył wcześniej! ;o
(nic ponadto, co zostało, bo żaden z nas nie miał odpowiednich uprawnień g:) )

hehe, niezła puenta.

Sarevok92 napisał/a:

Proponuję zacząć od wprowadzenia tej właśnie emotki. :>

Sarevok92 

Wysłany: 2013-07-19, 21:01   

Szeranf napisał/a:
Lekko nie zgodzę się, że osoby które by tworzyły ewentualną wiki chciałyby być redaktorami. Społeczeństwo na forum się starzeje, średnią wieku określiłbym na około 20 lat, więc z pewnością jest wiele osób, które mogłyby być "niedzielnymi redaktorami", ale nie chciałyby się zobowiązywać oficjalnie.

Hm, fakt.
Takie nieregularne edytowanie stron bez zobowiązań na pewno zachęciłoby więcej osób :<
Chociaż jak na wiki są achievementy i rankingi, to edycja staje się wręcz regularną robotą redaktorską :D (wiem, bo sam się swego czasu bawiłem w coś takiego :< )

Ale i tak nawet bez deklarowania się i bez plakietki można pomóc w rozwoju działów. Jak jeszcze nie byłem redaktorem, to szukałem błędów w działach i wysyłałem poprawki Haxowi :p
Ci nieoficjalni "niedzielni redaktorzy" też tak mogą :>

Szeranf napisał/a:
Sarevok92 napisał/a:

Proponuję zacząć od wprowadzenia tej właśnie emotki. :>

Nom, wubszczaki by się przydały, cuz gozi

kerad 

Wysłany: 2013-07-23, 13:05   

I jak wygląda sprawa? Ruszyło się coś?
kerad#2828

Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-23, 13:55   

Kerad napisał/a:
I jak wygląda sprawa? Ruszyło się coś?

Sprawa wygląda tak, że to już raczej nie jest pytanie skierowane w moją stronę. Wszystko co opisałem powyżej, to pomysły wyrażane z pozycji zwykłego użytkownika, który nie ma żadnego wpływu na proces zmian. Bo jakże mógłbym mieć jakikolwiek wpływ w obecnej sytuacji, skoro nie miałem go będąc nawet Zastępcą Redaktora Naczelnego? Jako ZRN właśnie, przez pół roku opisałem większość z tych pomysłów na forum adminów - skoro więc nie udało się przez pół roku, to tym bardziej nie uda się w ciągu tygodnia. Liczę jednak, ze skoro nie udało się jednej osobie wywrzeć wystarczającej presji, to uda się nam to zrobić wspólnie. Gdyby ode mnie to zależało, to chociaż część z tych zmian pojawiłaby się już dawno temu - szkoda, że musiałem wywlec to na forum publiczne, bo wolałbym, żeby były to po prostu niespodzianki dla użytkowników.

Szczerze powiedziawszy spodziewałem się nieco większego odzewu ze strony użytkowników. Niestety, temat jest nieco przydługi, ale wierzcie mi - streszczałem się jak mogłem i chyba nigdzie nie było na ID tyle pomysłów nt. serwisu na pixel kwadratowy ;) . Teraz się zastanawiam, czy nie lepiej było podzielić ten tekst na mniejsze tematy, bardziej konkretne - być może dziś jeszcze napiszę osobny temat z konkretnymi propozycjami modyfikacji forum, tak, byśmy mieli o czym rozmawiać i pracowali na konkretach. ;)

Maciek89 
mgr inż.

Konto na BN: Maciek#2619
Konto na IDR: maciejZzadupia
Wysłany: 2013-07-23, 19:32   

Szeranf napisał/a:
Szczerze powiedziawszy spodziewałem się nieco większego odzewu ze strony użytkowników. Niestety, temat jest nieco przydługi

Ja i pewnie wielu innych użytkowników przeczytało temat, tylko czy jest sens komentować? Większość pomysłów jest dobra i mogłyby zostać wprowadzone, ale wszystko rozbija się o
Szeranf napisał/a:
Uważam, że Administracja na szczeblu wyższym niż Moderatorzy nie funkcjonuje jak należy, jej podejście jest minimalistyczne, brak z jej strony chęci jakiegokolwiek rozwoju.

Jeśli przez kilka miesięcy pisałeś o swoich pomysłach na faim i nie było odzewu, to sprawa jest jasna: władzom serwisu (tylko nie wiem kto jest w tych władzach oprócz Przema) nie zależy na jego rozwoju. Przyczyna może być jedna z dwóch: albo brak czasu albo brak chęci.

kerad 

Wysłany: 2013-07-23, 21:45   

W takim razie trzeba to jakoś ruszyć. Zacznijmy od rzeczy małych i powoli może uda nam się ruszyć to wszystko.

@Szeranf
Napisałeś, że stworzyłeś nową skórkę dla forum i jest ona w fazie zaawansowanej. Masz może jakieś screeny, które ukazywałyby jak miałoby to mniej więcej wyglądać? Jeśli spodoba się użytkownikom to skontaktujemy się z osobą, która zna ten skrypt, jako społeczność Imperium Diablo i myślę, że go uzyskamy.
kerad#2828

Szeranf 

Cult of Personality

Wysłany: 2013-07-24, 10:14   

A co mi tam... Wielka szkoda, że w takich okolicznościach zademonstruję tę skórkę, bo początkowo chciałem, żeby była to niespodzianka dla użytkowników - wchodzą i nie wiedzą czy to ID czy pomylili forum. Tak czy siak projekt leżał na półce praktycznie 5 miesięcy bezczynnie, pewnie leżałby jeszcze więcej, także nie zależy mi już na trzymaniu czegokolwiek w tajemnicy.

Jak wspomniałem, projekt był w zaawansowanej fazie, procentowo progres oceniłbym na 70%, pozostało zrobić skrypt dobierający tła do kategorii (zaraz zobaczycie, myśl przewodnia projektu, bez tego ten layout nie istnieje), zoptymalizować pod wszystkie popularne przeglądarki, zakodować i ewentualnie popracować jeszcze nad grafikami samymi w sobie (jak np. dodać napis Imperium Diablo na obrazek na topie). To był mój debiut w dziedzinie grafiki na potrzeby stron internetowych, niektóre elementy pewnie spartoliłem, ale kilka wyszło mi całkiem fajnie.

Dysponuję czymś lepszym niż screeny, mianowicie mam demo wrzucone online. Po prostu zapisałem sobie na komputerze główne strony forum, a potem ręcznie wyedytowałem wszystko co zamierzałem zmienić. Demo może różnić się nieco od wersji obecnej forum na której jesteśmy - jakieś tam różnice w działach są (o rekrutacji IDR zapomniałem, jakoś nie skopiowałem tego), brak tam niektórych grafik, ale tylko tych, które bezpośrednio pochodziły ze skórki oryginalnej (bo layout powstawał na subBlack), więc w żaden sposób to nie przeszkadza. To jest konspekt i nic tam nie działa od strony technicznej - logowania, linki, kliknięcie czegokolwiek aktywnego przeniesie po prostu tutaj na forum. Jak wspomniałem, optymalizacja pod przeglądarki miejsca jeszcze nie miała, z tego co wiem w chrome tła kategorii wyświetlają się źle, sugeruję użycie najnowszego firefoxa do sprawdzenia tego wyglądu, bo głównie pod tą przeglądarką pracowałem.

Prezentuję więc trzy główne strony forum: stronę główną, listę tematów w danym dziale, oraz widok tematu. Mam zrobione jeszcze kilka stron, ale na dobrą sprawę nie ma w nich nic ponad to, co jest w tych trzech jeśli chodzi o elementy graficzne. Poza tym ręczne edytowanie stron jest bardzo pracochłonne - każdy plik trzeba zmieniać z osobna, a w rzeczywistości forum ma szablon generujący poszczególne jego części, więc np. wszystkie ramki, logo itp. wczytywane są z jednego pliku.

Zdaję sobie sprawę, że czterech liter nie urywa, z resztą nie jestem profesjonalnym grafikiem, ale dałem z siebie wszystko. Swego czasu poszukiwałem grafika w rekrutacji, ale nikt się nie zgłosił. Zdany więc byłem wyłącznie na siebie. Mimo to, uważam, że kilka elementów jest bardzo udanych:
- tła pod kategoriami - na początku każdy dział miał mieć tło w postaci wąskiego obrazka, ale doszliśmy z kolegami na faim do wniosku, że szkaradnie to wygląda i postanowiłem ujednolicić tła tak, by w ramach jednej kategorii tworzyły wspólnie jedną grafikę. To jest na tyle dobre, że jak będzie trzeba dodać nowy dział do kategorii, lub pozmieniać kolejność, to nic nie trzeba będzie robić - grafika w tle jest jedna, a poszczególne komórki mają tylko nałożony filtr alfa, który rozjaśnia, bądź przyciemnia tło gdy najedziemy kursorem. I właśnie pod te tła potrzebuje skrypt, bo forum musi poznać jakie tło załadować pod daną kategorię - mamy link Działów Wstępnych http://diablo.phx.pl/forum/index.php?c=5, skrypt ma wziąć c=5 i zamienić na np. bg5.jpg i wstawić do pod kategorię.
- Forum w projekcie ma ustaloną szerokość, by na większych rozdzielczościach łatwiej było przechodzić z linijki do linijki. Wtedy, żeby nie było czarnych pasów jak na głównej wrzuciłem tło graficzne na stronę. jest ono względnie ekonomiczne i nie waży zbyt wiele (mniej niż na oficjalnej stronie d3)
- Belki z nazwami kategorii też fajnie oddzielają poszczególne kategorie od siebie, na subBlack nie ma tak wyraźnych granic.
- Kilka osób chwaliło ramkę Shoutboxa.
- w widoku tematu myślę, że fajnie wyszła koncepcja avatara na sztandarze wzorowanym na d3.
- Fajne są też paski ankiet.

Niestety błędnym założeniem okazało się to, że zakończenie prac nad layoutem zbiegnie się z zakończeniem prac nad megamenu. Nie przewidziałem w skórce miejsca na panel użytkownika jaki widzimy obecnie u góry, licząc, że avatar i wszystkie linki typu prywatne wiadomości, statystyki, zaloguj/wyloguj będą właśnie w menu mieszczącym się na dodatkowej rozwijanej belce na topie strony. Sprawa jest trochę skomplikowana, ale pewnie dałoby się zrobić poziomą belką z tymi opcjami. Sprawę kopmlikuje też fakt, że lepiej jest mieć poinstalowane dodatki, które chce się mieć na forum, a potem robić skórkę, by wszystko było dopasowane.

Całkiem niedawno, bo z miesiąc temu wpadłem na pomysł, żeby na ramkę główną forum wykorzystać nieco inną grafikę niż wcześniej, więc troszkę się pobawiłem, zmieniłem nieco szerokości i kolorystykę. Ogólnie efekt wyszedł jak niżej, myślę, że taż jest ciekawy, narożniki są bardziej wyraźne, ramka też.

Maciek89 napisał/a:
Ja i pewnie wielu innych użytkowników przeczytało temat, tylko czy jest sens komentować?

Słuszne spostrzeżenie, ale postawa którą opisuje nie jest słuszna. Z pewnością nie znajdzie się osoba, która zgodzi się ze mną w 100%, jestem pewien, że choćby poruszony temat fg jest bardzo kontrowersyjny. Przykład ukazuje też, jak zmieniła się mentalność użytkowników na przestrzeni lat, że obecnie raczej szkoda im czasu na pisanie postów, a bez tego idea forum traci sens. Jak pewnie napisałem już - nie dziwię się, że userom się nie chce, skoro nie chce się Administracji.

Maciek89 napisał/a:
Jeśli przez kilka miesięcy pisałeś o swoich pomysłach na faim i nie było odzewu, to sprawa jest jasna: władzom serwisu (tylko nie wiem kto jest w tych władzach oprócz Przema) nie zależy na jego rozwoju. Przyczyna może być jedna z dwóch: albo brak czasu albo brak chęci.

Nie, właśnie odzew był, ogólne poparcie dla pomysłów i niestety zobowiązania od co poniektórych, które spełnione nie zostały do dziś (hack youtube instaluje się od 20 września, czyli 10 miesięcy :< ). Kto wchodzi w skład wyższej władzy? Wystarczy spojrzeć do działu redakcja, a później przejrzeć listę osób online w ciągu ostatnich 24h, na której zwykle znajdziecie tylko Freaka, reszta siedzi albo ukryta, by się w oczy nie rzucać (poza Xywą, bo on newsuje), albo jest bardzo rzadko w przypadku panów kolorowych. Do Przema ofc pretensji w sumie nie mam, bo każdemu może się znudzić, zwłaszcza po tylu latach, z resztą on swego czasu wyraźnie określił swoją rolę w serwisie, jedyne co mógłby zrobić, to przycisnąć odpowiednie osoby, które podlegają bezpośrednio jemu, ewentualnie uruchomić znajomości od czasu do czasu, które ma.

PS. Oczywiście co do projektu layoutu wszelkie prawa zastrzeżone, korzystać może tylko Imperium Diablo. :<

Odpowiedz do tematu